İzmir’den Mektup Var
İzmir bugünlerde, en canlı çağını yaşıyor… İstanbul ve Ankara’nın en ünlü sanatçıları, orkestraları, müzisyenleri İzmir’de… Fuar’ın Açıkhava Tiyatrosu, Manolya Tiyatrosu, Çamlık Senar Gazinosu, Göl Gazinosu bu sanatçıların, çalışmalarını gösterdikleri yerler… Gündüzleri onları Efes Oteli’nin akvaryumlu havuzunda bulmak mümkün… Kimler kimler yok ki İzmir’de?… isterseniz bir bir sayayım sizlere…

Gülsün Kamu, bugünlerde çok uslu… Göl Gazinosu’ndaki seansı bitince soluğu Tanju Okan’ın okuduğu Çamlık Senar’da alıyor… Onu dinliyor, sonra beraberce Tanju’nun spor arabasına atlıyorlar Fuar içindeki Kübana, Mogambo kulüplerine gidiyorlar. İkisi de bu sezon için, değişik tiyatrolardan teklifler almışlar, şarkıcılıklarının yanı sıra tiyatro oyunculuğu da yapacaklar. Unutmadan söyleyelim ki Gülsün, eski büyük aşklarını, Mustafa Satır’ı, hele Fikret Hakan’ı çoktan unutmuş… Bu unutmada Tanju Okan’a karşı olan yakınlığının yok değil.

Gündüzleri sanatçılar grubunu Büyük Efes Oteli havuzunda bulmak mümkün demiştik… Kimler yok ki aralarında?… Bir tiyatro sanatçısı, yanında bir ses artisti, onun yanında bir alaturkacı, ya da dansöz… Hepsi bir arada!… Oraloğlu Tiyatrosundan Lale Belkıs ve Ayten Güvenç her gün havuzdalar… Lale çok güzel yanmış, renk renk mayoları, kırmızı şapkasıyla çevresine renk veriyor. Ayten ise, daha tatlılaşmış… İkisi de, halen İzmir’de bulunan ve «Guantarramera» adlı parçanın yaratıcısı ünlü şarkıcı Nino de Murcia ile çok samimîler. Aynı grupta Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan Kerim Afşar da var… İzmir’de «Kaktüs Çiçeği»nin son temsillerini oynayan Kerim, kış sezonunda Londra’ya gidecek… Tanınmış ses sanatkarı Tecer’i de ekseriya Tanjuların grubunda görüyoruz.Ayten Gökçer de İzmir’de… Havuzda, yakın arkadaşı Tomris Oğuzalp ile bir iki kere görülen Gökçer, daha çok İzmir civarında denize girmeyi tercih ediyor. Cüneyt Gökçer, işlerinden vakit bulunca güzel gözlü karısının yanına koşuyor, beraberce Akkum’a gidip orada denize giriyorlar. Devlet Tiyatrosu’nun sevimli ikizleri Sunay ve Tülay Artuk da bugünlerde İzmir’i renklendirdiler. Sunay Artuk’un Fuar Açık Hava Tiyatrosunda yeni başlayan «Göktaşı»nda rolü var. Tülay da her zaman olduğu gibi onu yalnız bırakmamak için İzmir’e gelmiş. Artık büyütmeye başlayan Alev Oraloğlu’nu da bikini mayosu ile Efes’in havuzunda görmek mümkün…İzmir’de başarılı konserler veren, çok alkışlanan Selma Güneri de İzmir’in tadını çıkaranlardan… İzmir’in Mogambo ve Kübana gazinoları geceleri bir alem!… Oyununu bitiren sanatçı soluğu buralarda alıyor… Mutad seanslardan sonra hepsi birer birer alkışlar içinde sahneye çıkıp şarkılar söylüyorlar. Tanju Okan, Gülsün Kamu, Selma Güneri ve Lale Belkıs’in söyledikleri şarkılar, gazinoların esas programlarından daha çok tutuluyor.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 38. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir