Kirk Douglas Mafyaya Meydan Okuyor

Ellerini cebine sokmuş, omuzlarını kısmış, hayli geniş bir mahzenin içinde durmadan sıçrıyordu. Fakat mahzen öyle soğuktu ki, bir türlü ısınamıyordu. Bir ara dayanamayıp söylenmeye başladı: «Bu sahneyi Hollywood’da çevirseydik, böyle soğuktan donmazdık. Gerçekçilik uğruna hasta olacağız, öleceğiz… Mafia çetesinin tehditlerinden zerre kadar korkmadım ama, bu soğuk beni ürkütüyor!»

Elli yaşındaki ünlü aktör Kirk Douglas, bütün dünyaya dehşet salan Mafia çetesiyle ilgili bir film çevirmek için geçenlerde Sicilya'ya gitmişti... Kirk filmin bazı sahnelerinin terk edilmiş soğuk bir şarap mahzeninde çevrilişine içerlemiş, fakat gene de rejisör Martin Ritt'i kararından caydıramamıştı... Rejisör «Brotherhood» (Kardeşlik) filmi Sicilya'da, hikâyenin geçtiği yerlerde çevrilecek diyor da başka bir şey demiyordu.

Mafia çetesiyle ilgili bir filmin üstelik Mafia'nın doğduğu yerde yani Sicilya'da çevrilmesine başlanması, hatırlanacağı gibi sinema dünyasında adeta bir bomba tesiri yapmıştı. Filmde baş rolü oynayan Kirk Douglas'a hayatını sigorta ettirmeden bu filmde çalışmaya başlamasının doğru olmayacağı defalarca tekrarlanmış, fakat aktör bu sözlere kulak asmamıştı... Hatta gülüp geçmişti... Böyle bir filmin çevrilmesinin Amerika'da yaşayan İtalyanlar arasında da huzursuzluk yaratabileceği söylenmişti.

Filmin çekimine başlandıktan sonra Kirk Douglas, gazetecilere oynadığı rol hakkında şu bilgiyi verdi:- «İki nesil arasında bocalayan bir Mafia mensubunu canlandırıyorum. Bu adam, İtalya'da geçen çocukluğunu hatırlar, Mafia çetesinin ileri gelen şahsiyetlerinden biri otan babasının bölgesinde yaşar Bir taraftan da Amerika'da doğmuş olan ve onun fikirlerini kabul etmeyen küçük kardeşiyle bir anlaşma zemini araştırmaya çalışır.»

Gazetecilerin, «Mafia'nın kötü bir teşekkül olduğunu filmde nasıl belirttiniz?» sorusuna da Kirk Douglas şu cevabı verdi:

- «Biz bu filmde Mafia'yı tenkit etmiyoruz... Sadece Mafia'nın durumunu ve insanlar üzerindeki tesirlerini bitaraf bir hava içinde anlatmaya çalışıyoruz. Mafia bir nevi kan kardeşliğidir. Bu çeteye dahil olanlar için Mafia adeta bir dindir. Üyelerin hepsi de bu dinin icaplarını en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırlar... Birbiri arkasından cinayet işleyen bu insanların aile hayatları, dünya görüşleri, diğer insanlarınkinden hiç farklı değil... Bu film, Mafia çetesi mensuplarının iç ve dış dünyaları arasındaki çatışmaları inceliyor. Şu kadarını da söyleyeyim, bu filmi bir polisiye film zannedenler boşuna seyretmesinler, zira Mafia'da bir tek polis bile yok...»Kirk Douglas'ın bu beyanatına rağmen, Mafia çetesiyle ilgili film İtalya'da ve diğer Avrupa ülkelerinde bir hayli huzursuzluk yarattı... Sicilya'da filmin çekimi sırasında Kirk Douglas'a sayıları yüzün üstünde birçok tehdit mektubu geldi... Hatta aktörü adım adım takip edenler bile oldu...

Fakat, ünlü aktör, Mafia'dan korkması için bir sebep olmadığına inanmıştı...

Amerikan sinemasının en başarılı aktörlerinden biri olan Kirk Douglas, aynı zamanda, sinemanın en zengin sanatçılarından biridir. Fakat bir ay değil, bir hafta bile boş oturmaya dayanamaz... Film çevirmiyorsa, propaganda gezisine çıkar, onu da yapamazsa, yeni film projeleri üzerinde çalışır. Bol bol spor yapar, durmadan memleket dolaşır, gezer... Siyasetle yakından ilgili görünmesine rağmen, aktörlük, onun için daima ön plandadır... Geçenlerde «Bir aktör, iyi bir siyaset adamı olabilir mi?» sorusuna verdiği şu cevap da aktörün bu konudaki görüşünü gayet güzel açıklamaktadır:- «Gerçekle hayal bir araya gelebilir mi? Siyasiler, gerçeklerle uğraşırlar, bizim ise hayalden başka bir şeyle ilgimiz yok...»

Mafia çetesiyle ilgili filmi için saçlarını siyaha boyatıp bıyık bırakmış olan Kirk Douglas'ı bu değişik çehre ile görenler, hayli şaşırıyorlar. Çoğu da, siyah saç ve bıyığın ona yakışmadığını, şahsiyetini ortadan kaldırdığını söylüyor. Ama Kirk, bunların hiç birine önem vermiyor. Halinden pek memnun. Saçlarını eski rengine boyatmadan önce, bu haliyle bir film daha çevirecek.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 7. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir