Küçük Kraliçe Nilgün Arkun




Nilgün Arkun, müzik dünyamızın yepyeni, çiçeği burnunda bir kraliçesi. Bu renkli dünyaya Hafta Sonu gazetesinin düzenlediği yarışma sonunda birinci seçilerek girdi. Lise ikinci sınıf öğrencisi olan Nilgün Arkun, 18 yaşını yeni bitirmiş. Ortaokul öğrencisi iken, müziğe karşı bir sevgi başlamış içinde. Bir süre okulun orkestrasının şarkıcılığını yapmış. Ailece üyesi oldukları Yeşilyurt Deniz Kulübü’ne gittikleri zaman da arkadaşlarının ısrarlarına dayanamayarak sahneye çıkarmış. Bu şekilde sürüp giden amatör çalışmalarını bir yarışmaya katılarak değerlendirmek isteyen Arkun bunun sonunda kazandığı başarı ile çalışmalarının mükafatını fazlası ile görmüş oldu. Şimdi «Altın Ses Kraliçesi» ne her yerden teklif yağıyor. Fakat gece kulüplerinde çalışmayı ne kendisi, ne de ailesi istiyor. Şimdilik en büyük arzusu plak doldurmak ve çeşitli konserlerde yer almak.





Nilgün Arkun, muhafazakar bir ailenin dört çocuğundan en büyüğü. Babası inşaat müteahhidi, annesi ise ev kadını. Ailesinde kendisinden başka müzikle ilgilenen annesi imiş. Cumhur Arkun da aile toplantılarında dostlarının arzuları ile hem alaturka, hem de alafranga parçalar söylermiş.

Nilgün Arkun'un müzik dışındaki zevkleri sinema, deniz ve spor. Spor dallarından özellikle basketbol ve voleybolu çok seviyor. Bakırköy Kültür Koleji kız voleybol takımının da kaptanlığını yapıyor. Tuttuğu takım Beşiktaş.





Arkun, uğur getireceğine inandığı iki yüzük taşıyor parmaklarında. Biri sağ elinin orta parmağında, öteki ise sol elinin yüzük parmağında duruyor. İlkini sınıf arkadaşları doğum gününde almışlar, İkincisini ise babaannesi Konya'dan, gelirken getirmiş, inandığı bir başka batıl itikat ise kahve falı. Girdiği yarışmada birinci olacağını bile kahve falından önceden öğrendiğini söylüyor!

Meslektaşları arasında en çok Erol Büyükburç, Alpay ve Erkut Taçkın'ı beğenen genç şarkıcı topluluk olarak ise Durul Gence Beşlisine ve Kontraslar'a hayran. Yabancılardan şarkıcı olarak Adamo, Sylvie Vartan ve Johnny Hallyday’i tercih ediyor. Topluluk olarak ise Beatles ve Shadows, favorileri arasında. Son günlerde en sevdiği şarkı: «Che Devo Pensare».



Nilgün Arkun'un kendisinde en beğendiği huyu herkesle, hemen kaynaşıvermesi ve hiç yemek seçmemesi. Tadına doyamadığı yemeklerden birisi babasının yaptığı ızgara balık, öteki ise annesinin yaptığı hamur işleri.

Genç şarkıcı giyimine de pek meraklı. Çeşitli elbiseleri var. Bu arada hararetli bir «mini-etek» taraftarı. Bu konuda:



- «Dizden bir karış yukarıda olmak şartı ile «mini - etek» modası genç kızlar için fevkalade güzel bir yeniliktir.» diyor.

Nilgün Arkun, halen Doruk Onatkut orkestrası ile prova yapıyor, yakında iki plağı çıkacak. Bu arada 14 ekimde Fitaş Sinemasında ve 28 ekimde Levent Sinemasında konserleri var.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 41. SAYISI



Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir