Lynn Redgrave ve Rita Tushingham
Genç kızlardan tombulca ve sarışın olanı mini-etek giymişti. Sar: saçlarının bir kısmını tepesine toplamış, bir kısmını da ensesinden aşağıya bırakmıştı. Etrafına bakınırken, yoldan geçenlere de hafifçe gülümsüyor, onlarla konuşmak istermiş gibi tavırlar takınıyordu. Yanındaki esmer, zayıf arkadaşı ise, sarışının mini – eteğinin aksine, etekleri bileğine kadar inen uzun bir elbise giymişti. Yüzünde çok ciddi bir ifade vardı. Mini-etekli arkadaşının yanında yürürken hiç bir tarafa bakmıyor, hiç bir şeyle ilgilenmiyordu.. Yürüyüşe çıkmış bir ciddi okul öğrencisinden kalır yeri yoktu..


İki genç kız, Londra’nın en kalabalık caddelerinden birinde hızlı hızlı yürürlerken yoldan geçenler de merakla onları süzmeye başlamıştı.. Kimdi bu acayip kıyafetli kızlar? Günün en kalabalık saatinde böyle garip kıyafetlerle dolaşmalarının sebebi neydi? Yoldan geçenlerden biri onları görünce, yanındaki arkadaşına:

– «Aaa, şunlara bak» dedi, «dişi Laurel Hardy sanki.. Onları bir filmci görse, mutlaka yeni bir Laurel – Hardy serisi çevirtmek için teşebbüse geçer.. Böyle bir şey yapsalar çok da para kazanırlar hani..»

Genç kızlar, bu konuşulanları duymuşlardı. Ama söylenenlere aldırmadılar ve yollarına devam ettiler.


İngiliz sinemasının iki genç yıldızı Lynn Redgrave ile Rita Tushingham, «Smashing Time» isimli bir komedi filminde baş rolleri paylaşıyorlardı. Başlangıçta bu filmde yalnız Lynn Redgrave’in oynaması kararlaştırılmıştı. Kuzey İngiltere kasabalarından birinden Londra’ya gelen bir taşra kızının komik maceraları anlatılacaktı. Sir Michael Redgrave’in küçük kızı ve Vanessa Redgrave’in de kız kardeşi olan Lynn, ilk defa bir filmde baş rolü oynamak fırsatını elde ettiği için memnundu. Fakat, aradan bir hayli zaman geçtiği halde, çeşitli meseleler yüzünden filmin çekimine geçilememiş, bu arada Lynn de başka filmlerde baş rolü oynamış, «Goergy Girl» isimli filmdeki oyunuyla de geçen yılın Oscar armağanına aday gösterilmişti..Ünlü caz şarkıcılarından George Meily’nin yazdığı senaryo üzerindeki tartışmaların uzun sürmesi, filmin çekimini geciktirmişti. Rejisör Desmond Davis, filmde iki genç kızın rol almasının daha doğru olacağı fikrindeydi. Kuzey İngiltere’den Londra’ya gelen iki arkadaşın komik maceraları tek kişininkinden her halde daha fazla ilgi toplardı.. Bir başkası da iki arkadaşın birbiriyle tam tezat teşkil edecek tiplerde olması fikrini ileri sürmüş ve neticede tombulca sarışın Lynn Redgrave’in yanında, zayıf, esmer Rita Tushingham rol almıştı..


Daha filmin çekimine başlandığı zaman, başta rejisör ve artistler olmak üzere herkes, eski Laurel – Hardy komedilerinin tesiri altındaydı. Lynn Redgrave de, Rita Tushingham da bu ünlü komedyenlerin devrine yetişememişlerdi. Ancak, evlerinde sekiz milimetrelik kopyaları defalarca seyretmişti. Ama ne olursa olsun bu, Laurel – Hardy’nin gerçek değerini anlamasına yetmezdi.. Küçük yaşta komedi artisti olmayı aklına koyan Lynn Redgrave, hiç görmediği, tanımadığı Oliver Hardy’nin hüviyetine bürünmekte güçlük çekmedi… Genç yıldız, rejisörün ona bir şey söylemesine meydan bırakmadan öyle komik tavırlar takınıyordu ki, filmin çekiminde görevli olan teknisyenler dahi, işlerini unutup kahkahalarla gülüyorlardı..İngiliz sinemasının küçük şöhreti Rita Tushingham’ın da oyunu, Lynn Redgrave’inkinden aşağı değildi. «A Taste of Honey» (Tadımlık Bal), «The Trap» (Tuzak), «The Girl With The Green Eyss» (Yeşil Gözlü Kız), «The Knack», ve «Dr. Jivago» isimli filmlerde başarılı oyunlarıyle dikkati çeken Rita, sinemada yeni bir tip yaratmış oluyor… Rejisör Desmond Davis, ‘mini-etekli Laurel – Hardy’ çiftinin maceralarını, ilerde başka şehirlerde de devam ettirmek niyetinde.. Eğer, rejisör bu niyetini gerçekleştirmek imkanını bulursa Lynn Redgrave ile Rita Tushingham, dünyanın büyük şehirlerini dolaşacaklar, başlarından çeşitli komik maceralar geçecek. Böylece, yıllardan beri ‘Laurel – Hardy’ çiftinin özlemini çeken sinemaseverler de yeni bir komik çifte kavuşmuş olacaklar…

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 32. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir