Selma Güneri Yalnız Kaldı
GİDİYOR – Babası Lütfi Güneri, Amerika’dan dönüş biletini alıp cebine koymuştu. «Artık bir daha ayrılmamak üzere bir araya geleceği» demişti, kızı Selma’ya. Onunla birlikte film çevirecek, aynı sahnede, yan yana çalıp söyleyecek, gönülleri isterse göbek bile atacaklardı. Ama, 9 yıl hasret kaldığı ana yurda, Lütfi Güneri’nin canlısı değil, cenazesi geldi.


Kocası Askerde, Babası Kara Topraklarda

Selma Güneri Aylardır kocasından ayrı kalmıştı. Şimdi de babasını edebiyyen kaybetti.

Babası Lütfi Güneri 28 mayıs pazar günü, yanında bir dansöz olduğu halde otomobil kazasına uğramıştı. Tıpkı Françoise Dorleac, Jayne Mansfield gibi… Ama, hastanede 15 gün yaşadı ve 12 haziran pazartesi sabahı öldü. Yanında ne anası, babası, vardı, ne de kızı, karısı veya bir yakın arkadaşı. Cebinde temmuz ayında İstanbul’a dönüş için aldığı uçak bileti bulundu.


15 haziranda, dansöz Özel Türkbaş’ın kocası Ayhan Türkbaş «cesedi teşhis» etti ve ölüm zaptı tutuldu. 17 haziran cumartesi günü, Selma «kontratı icabı» gazinoda sahneye çıkıyordu. Lütfi Güneri’nin cenazesi 25 haziranda Yeşilköy’e geldi. Selma yoktu.

26 hazirandaki cenaze töreninde bulundu. Şişli Camisinden Zincirlikuyu Mezarlığına kadar hebasını son defa takip etti. Oysa kısa bir süre sonra aynı sahneye babasıyla çıkacaktı, olmadı.


Şimdi kulaklarında babasının besteleyip plağa aldığı ve Amerika’dan yolladığı şarkılar çalınıp duruyor: Dönüyorum, dönüyorum. On yıldır ayrı kaldığım Vatanıma dönüyorum Selma, Selma, Selma Sana yanan kalbimi sorma…


KARA OTOMOBİLDE KARA GÖZLÜKLÜ KIZ

Babasının cenazesini mezara kadar takip etti. Arkasından dualar etti. En büyük mateminde bile sahneye çıktığına pişman olmuş gibi bir hali vardı. Yukarıda, otomobilde iki kadın arasında ve aşağıda arkadaşları ile… Selma üzgün, Selma zavallı… Matemini anlamayanlara kırgın, küskün…

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 28. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir