Sinema Dünyasından 

BERLİN FİLM FESTİVALİ — Bu yılki Cannes Film Festivali’nin nümayişler yüzünden yarıda kalması, Berlin Film Festivali’ni tertipleyen komitenin yüzünü güldürdü… Zira şimdi sinemaseverler Cannes’ın yerine Berlin Festivali’yle ilgilenecekler. Ancak, gençlerin Berlin Film Festivali’ni de yarım bıraktırmak için bazı teşebbüslere geçmeleri beklenebilir… Bilindiği gibi gençlik nümayişleri daha ziyade bütün dünyanın dikkatini üzerine çeken yerlerde yapılmaktadır… Festival Komitesi bu yıl, festivale katılacak filmlerin seçiminde her yılkinden daha titiz davranacak ve gösterilecek filmler titizlikle seçilecektir. Ayrıca haber aldığımıza göre Türk Sinematek Derneği, Berlin Film Festivali’ne «Kızılırmak» filmiyle katılmayı kararlaştırmıştır.

Cannes Festivali’nde «Altın Palmiye» yi alamayanlar, şimdi Berlin’de «Gümüş Ayı» armağanını almaya çalışacaklar…

HİKAYENİN SONU — Cannes Film Festivali sırasında Ömer Şerif’le görülen Anouk Aimee, yakında Amerika’ya gidip, James Coburn ile «Mandarinler» filmini çevirecek. Böylece tatsız bir aşk macerası da sonuçlanmış oluyor.

GÖKSEL ARSOY DA SONUNDA ŞARKICI OLDU

Kim derdi Göksel Arsoy da şarkıcı olacak diye!... Bu akım öyle bir akım ki, rüzgar misali, önüne çıkan sinema artistlerini toparlıyor. Ve sahnelere bırakıveriyor.

Türk sinemasının içinde bulunduğu krizli durum, sinema artistlerini başka imkanlar aramaya zorladı. İşte bu arada sahneye adımını atanlardan biri de Göksel oldu. Daha önce Göksel çeşitli kapıları zorlamış, denemişti.

Beyrut'ta Araplarla filmler çevirdi. Arap artistlerini Türkiye'ye alıp getirdi. «Altın Çocuk» serilerinde umduğunu bulamayınca da tuttu, işi şarkıcılığa vurdu. Bundan sonra «Altın Çocuğu» sahnelerde dinleyeceğiz...

Filmcilikte kaybettiklerini tekrar elde etmek ve 500.000 liralık hacizden kurtulmak için bu, onun son şansı.

SUÇ ONA YÜKLENDİ

Halen Elizabeth Taylor ve Robert Mitchum ile Amsterdam'da «The Secret Ceremony» (Gizli Tören) isimli bir film çevirmekte olan Mia Farrow'un, hiç haberi olmadan üzerine yeni bir suç yüklendi. Frank Sinatra'nın eski eşi, kocasından ayrı yaşadığı için sık sık ona yeni sevgililer yakıştırıyordu.

Fakat İngiliz aktörü Peter Sellers'ın, Mia'nın uğruna eşi Britt Ekland'dan ayrıldığı haberi yayınlanınca genç kadın şaşkınlıktan ne yapacağını bilemedi. Peter Sellers'ı ihmal ettiğini, kocasını üzdüğünü duymuştu. Fakat Peter Sellers'ın kendisine aşık olabileceğini aklına getirmemişti. Bazı çevreler, Peter Sellers'in Britt Ekland tarafından terk edildiğini iddia ederlerken, Britt Ekland'a yakın çevreler ise, İngiliz aktörünü çapkınlıkla suçlamaktadırlar. Aslında bu evliliğin de yıkılmasına eşler arasındaki büyük yaş farkının sebep olduğunu kabul etmek gerekiyor.II. HİSAR KISA FİLMLER YARIŞMASI

Robert Kolej Sinema Kulübünün düzenlediği «Kısa Filmler Yarışması»'nın ikincisinin kayıtları 25 mayısta kapanmıştır. 5 kişilik ön jüri, yarışmaya katılan filmleri bir elemeye tabi tutacaktır. Yarışmaya 30'dan fazla 8mm.'lik ve 11 tane de 16mm.'lik film katılacaktır. İlk elemeyi kazanan filmler Onat Kutlar, Atilla Dorsay, Kuzgun Acar, Ali Gevgilili, Hasan Akbelen, Yılmaz Zenger, Sabri Yalım, Mustafa Asiler, Kayahan Tolunay, Sami Şekeroğlu ve Cafer Türkmen'den kurulu 11 kişilik jüri tarafından seyredilecektir. Yarışmaya Robert Kolej Sinema Kulübü'nden başka Milliyet Gazetesi, İzmit Sinema Derneği, Darüşşafaka Sinema Kulübü ve Er-Al Fotoğraf Stüdyosu da çeşitli ödüller koymuştur. 8 ve 16 milimetrelik filmlerin ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutulacağı 2'nci Hisar Kısa Filmler Yarışması sırasında ayrıca seminerler düzenlecek, konferanslar verilecektir. Filmler 26 - 30 haziran arasında okulda, saat 20.30'da gösterilecektir. Gösteri, seminer ve konferanslar halka açıktır.

İŞİNE GELMEDİ — Sinema artistliğinin yanı sıra ressamlığa da bir hayli meraklı olan Alman asıllı yıldız Elke Sommer geçenlerde tablolarını sergiledi. Yıldızın sergisi hakkında yazılan yazıların hepsi de ressam Elke'yi göğe çıkaran birer methiyeydi. Tabii yıldız bu yazıları birkaç defa okudu ve hayli sevindi. Ama Elke'nin sevinci maalesef pek uzun sürmedi. Zira bir dergi, yıldızın yarı çıplak fotoğrafını yayınlamış ve göğüs ölçüsünü büyütmek için «Silikon» iğnesi yaptırttığını açıklamıştı. Daima doğru haberler verdiği bilinen bu dergi, Elke Sommer'in eşi Joe Hyams'dan da ayrılacağını açıkladı. Fotoğrafta, karı-koca geçenlerde katıldıkları Hollywood partilerinden birinde görülüyorlar. Bakalım haber gerçekleşecek mi?

«ACELECİ KALP» MÜZİKAL OLDU — Deniz Harp Okulu «Tiyatro Kolu» geçtiğimiz mevsim Kadıköy Tiyatrosu'nda seyrettiğimiz John Patrick'in «Aceleci Kalp» adlı oyununu müzikal olarak sahneye uyguladı. Amatörler, bu oyunla iyi birer sanatkar olduklarını ispatladılar. Oyunu seyredenler, «Barbaros'un torunları bunlar, başarmayacakları iş var mı?» diyorlar. üstte müzikal hale getirilen «Aceleci Kalp» ten bir sahne.

Türkan Şoray Sanmayın

Ajanslardan eski İsrail güzellik kraliçesi ve yeni sinema yıldızı Alizia Gurr'un resmi geldiği zaman hepimiz şaşırdık. Acaba Ajanstaki arkadaşlar bir yanlışlık mı yapmışlardı. Zira Alizia'nın resmi öylesine Türkan Şoray'a benziyordu ki... Tabii Türkan Şoray derken bugünkü Türkan'ı kastetmiyoruz. Yıllar öncesinin Türkan'ından bahsediyoruz...KARLOVY FESTİVALİ — Sinemada ölü mevsim başlayınca festivalciler kolları sıvayıp hazırlıklara giriştiler. Bugün dünyanın pek çok şehrinde her yıl film festivalinin düzenlenmesi de adet oldu. Sinemanın sayısı yüzleri aşan festivallerinden biri de Çek'lerin Karlovy Film Festivali'dir. 5-12 haziran tarihleri arasında yapılan festivale bu yıl ünlü sinema artistleri rağbet etmedikleri için pek sönük geçti. İngiliz filmcileri, Karlovy Film Festivali'ne «Zavallı İnek» ve «Privilege» isimli filmleri gönderdiler.VİTAMİN HAPI — İngiliz sinemasını incecik vücutlu artisti Julie Andrews, Blake Edwards'ın yönetiminde çevirdiği «Darling Lili» filminde yirmi kilo ağırlığında bir tuvaletle yarım saat kamera karşısında rol yapacağını öğrenince kara kara düşünmeye başladı... Nihayet genç kadına bu ağır tuvaletle fazla yorulmaması için vitamin hapları alması tavsiye edildi. Blake Edwards ise Julie Andrews'un bir an önce kilo alıp çelimsizlikten kurtulmasını istiyor...

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 25. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir