Skandallar Kraliçesi Jackie Lane
Genç kadının yüzü ona hiç yabancı gelmemişti. Biraz daha dikkatli bakıp konuşmasını dinleyince onu bir yerden tanıdığına iyice inandı. Fakat bir türlü ismini ve daha önce nerede gördüğünü hatırlayamıyordu. Merakını gidermek için stüdyonun yetkililerine: «Bugün film çalışmalarına başlayan genç kadının adı nedir?» diye sordu.

– «Jocelyn Lane» dediler. «Annesi Rus, babası İngilizmiş. Rejisör, ondan çok ümitli. Kısa zamanda Avrupa’nın bir numaralı yıldızı olacağı kanaatinde…»


Gazeteci, Jocelyn Lane adını duyunca merakı azalacak yerde büsbütün arttı. Genç kadını nereden tanıdığını şimdi hatırlamıştı… Bu melez yıldız, bir zamanlar Avrupa ve Amerikan gazetelerinin dedikodu sütunlarında sık sık adına rastlanan yıldız Jackie Lane’in ikiz kardeşi olmalıydı… Ama muhabir, o güne kadar Jackie Lane’in ablası Abbe (Xavier Cugat’ın eski karısı) ve Mara’dan başka kardeşinin bulunduğunu duymamıştı… Bu işin içinde bir iş olmalıydı… Araştırmalarına biraz daha devam ederse Jocelyn Lane muammasını çözeceğine inandı… Nitekim yarım günlük bir soruşturmadan sonra Jackie ile Jocelyn’ in aynı insan olduğunu öğrendi… Jackie Lane, İngiltere’de ve Amerika’da skandal kraliçesi olarak tanındıktan sonra kolayca şöhrete ulaşacağına inanmıştı.


Genç kadın, bu düşünceyle Avrupa’nın şöhretli çapkınlarıyla gezip tozmuş, Londra’da ünlü kraliyet film galasında Edinburg Dükü’nü selamlarken elbisesinin yırtılması da skandal yaratmak konusunda Jackie Lane’e büyük fayda sağlamıştı… Fakat aradan uzun bir süre geçip de hiç bir filmciden beklediği teklifi alamayınca Jackie Lane de planının başarılı bir sonuç yaratamadığını anladı. Ama sinemadan vaz geçmeyecekti… Birinci sınıf yıldızlar arasına girmeyi aklına koymuştu bir kere… Düşündü, düşündü ve karar verdi: Ancak ismini ve çevresini değiştirirse skandallarının yarattığı hoşnutsuzluğu silebilir, her şeye yeniden başlayabilirdi… İşte bu düşünceyle, resmi makamlara baş vurdu ve Jackie Lane adını Jocelyn Lane olarak değiştirdi… Filmciler, karşılarında bir zamanların skandal kraliçesi Jackie Lane’e çok benzeyen Jocelyn’i görünce sevindiler.


Jocelyn Lane, Hollywood‘un birçok genç şöhretini gölgede bırakacak kadar güzel ve cazibeliydi, üstelik çeşitli dedikodulara da adı karışmamıştı… İtalyan filmcilerinin Jocelyn Lane ile yakından ilgilenmeleri Hollywood filmcilerini de harekete geçirmişti… Artistin ancak yakın dostları onun Jackie adını Jocelyn olarak değiştirdiğini biliyorlardı ama, çok geçmeden yıldızın sırrını öğrenmeyen kalmadı… Ama Jackie Lane, mademki ismini, hüviyetini değiştirmişti, düşüncelerini de değiştirmiş olmalıydı. Sinemaseverlerin karşısına yepyeni bir insan olarak çıkmaya hazırlanan genç kadına bu davranışından ötürü kızmak değil, hak vermek gerekirdi. İşte filmcilerin bu kanaati bugün Jocelyn’in mesleğinde dev adımlarla ilerlemeye başlamasını sağladı.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 31. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir