Virna Lisi Donanmanın Sembolü

Sicilya’ya vardığı gün herkesle dost olmuştu. SicilyalıIar, İtalyancayı onların şivesiyle konuşan, bu mavi gözlü, sarışın genç kadına ısınıvermişlerdi. Sanki onunla kırk yıldan beri bir arada yaşıyormuş gibiydiler… Sarısın genç kadın da hayatından pek memnun görünüyordu.. Uzun bir süre Amerika’da film çevirdikten sonra, İtalyanca konuşan insanlar arasında yaşamak, İtalyan asıllı yıldız, Virna Lisi’nin pek hoşuna gitmişti… Genç yıldız, «Çok şükür,» diyordu, «nihayet ana dilimi konuşan insanlar arasında çalışmak fırsatını buldum.. Bundan sonra bir daha Amerika’ya dönmeye de niyetli değilim. Her horoz kendi çöplüğünde ötmeli…»

Virna Lisi böyle diyordu ama Amerikalılar da, İtalyan asıllı yıldızı benimseyi vermişler, onun herhangi bir Amerikalı yıldızdan farklı olmadığını düşünmüşlerdi. Nitekim Virna Lisi, Sicilya'da Mafya çetesinin maceralarını hicveden bir komedi filmini çevirmek için çalışmalara başladığı sırada, Amerikan donanmasından da bir filo Sicilya'yı ziyaret etmişti.. Amerikalı denizciler, Virna Lisi'nin Sicilya'da olduğunu haber alınca, yıldızın çalıştığı film setine bir haberci gönderip yıldızı «Roosevelt» uçak gemisine davet ettiler.

Virna Lisi, bu teklife çok sevindi. Önce gemiye gitmemeyi düşündü. Fakat bu hareketin Amerikalı denizcileri kıracağını düşünerek vazgeçti...

İtalyan yıldızı Virna Lisi, bu dev uçak gemisinde büyük sevgi gösterileriyle karşılandı... Geminin kumandanları, İtalyan yıldızını iltifat yağmuruna boğdular. Subaylar, erler, yıldızdan imzalı fotoğraf alabilmek için kuyruğa girdiler... Virna Lisi, Amerikalı denizciler arasında hayatının belki en mutlu saatlerini geçirdi. Gemiden ayrılmak zamanı gelince de Amerikalı denizciler, Virna'yı kendilerine maskot seçtiklerini ilan ettiler. Yıldızdan da ertesi gün gemide yapılacak eğlence programına katılmasını rica ettiler..

«Roosevelt» gemisindeki eğlence programı çok neşeli bir hava içinde geçti. Virna Lisi, gecenin en şen insanıydı. Amerikalı denizcilerle beraber mikrofon başına geçip şarkılar söyledi, danslar etti. Bu kadarla da kalmayıp denizcilerden birinin eşofmanını giydi, spor salonunda tertiplenen spor yarışmalarına katıldı... Gecenin geç saatlerine kadar da Amerikan denizcilerini eğlendirdi.

Virna Lisi gemiden ayrılmadan önce Amerikalı hayranlarıyla hatıra fotoğrafları da çektirdi ve ilk fırsatta Amerika'ya gidip Amerikalı denizcilerle ilgili bir film çevireceğini vaat etti.

İtalyan yıldızının Amerikalı denizcilerin maskotu olduğu haberi, Sicilya'da çarçabuk duyuldu. İtalyan denizcileri bu haberi alır almaz, Amerikalı meslektaşlarından geri kalmamak için Virna'yı kendilerine maskot ilan ediverdiler... Yıldız şaşırmıştı... Sicilya'ya gelirken böyle durumlarla karşılaşacağı aklının köşesinden bile geçmemiş, hele ilk fırsatta Amerika'da film çevirmeyi vaat edeceğini hiç düşünmemişti... Ama her halde yüzlerce genç hayranının hatırını kırması doğru olmazdı. Bu yüzden Sicilya'da çevirdiği «Better A Widow» (Dul Ol Daha İyi) isimli komediyi tamamlar tamamlamaz, bir kereye mahsus olmak üzere Amerika'ya gidip denizcilerle ilgili bir film çevirmeyi kararlaştırdı.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 4. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir