Yıldırım Önal Patron Oldu

Tahta Çanaklar, on yıl önce ilk defa Devlet Tiyatrosu tarafından temsil edilmiş, Lon Dennison rolünü Yıldırım Önal büyük başarı ile oynamıştı. Yıllar sonra, Oraloğlu Tiyatrosu, Tahta Çanakları temsil etmişti. Geçen sezon da tiyatro severler, bu oyunu Meydan Sahnesinde Çetin Köroğlu’nun yönetiminde seyretmişlerdi.

Tahta Çanaklar’ın Türkiye’de ilk temsil edilişinin onuncu yılında Yıldırım Önal bu defa ilk göz ağrılarından olan bu oyunu kendi topluluğu ile oynuyor. Evet Yıldırım Önal artık patron oldu! Ertuğrul Anadol ile birlikte «Tiyatrom Topluluğu» nu kurdu. İlk oyunları da Tahta Çanaklar.

Turne için hazırlanan Tahta Çanaklar, bir süre önce Karadeniz şehirlerinde oynanmış. Uzun süre, Adana, Mersin, İskenderun - Ceyhan’da temsil edilmişti. Ege ve İç Anadolu illerinde oyalanacak. Nisanda ise Önal ekibi yeni bir oyunla, bir Anadolu turnesine daha çıkacak. Topluluğun çalışmaları konusunda yönetici Ertuğrul Anadol bize şunları söyledi.

- «Bu işe Yıldırım Önal’la birlikte büyük bir iddia ile atıldık. Ankara'da Menekşe sokakta, yarım milyon liraya modern bir salon yaptırıyoruz. Seneye yeni salonumuzu açacağız. Ayrıca, İzmir, Adana, Eskişehir ve bir de doğu illerinden birisinde tiyatrolar açıp temsiller vereceğiz.»Ertuğrul Anadol bu sözleri bize, Adana'ya gelişlerinin ilk günlerinde söylemişti. Bir süre sonra «Adana’da tiyatro açma işi,» kesinleşti. Adana Belediye Başkanı Ali Sepici ile «Tiyatrom Topluluğu» yöneticileri masaya oturdular ve ön anlaşmaya vardılar. Bu anlaşmaya göre Yıldırım Önal ve Ertuğrul Anadol'un yeni kurdukları topluluk, kendi ekipleriyle Adana’da temsiller vereceklerdi. Tiyatronun adı «Adana Tiyatrosu» olacak ve tiyatro, belediye ile müşterek işletilecek, böylece Adanalılar Yıldırım Önal gibi büyük bir kabiliyeti seyretmek zevkini elde edeceklerdi. Tabii taraflar arasında bir anlaşmazlık olmazsa ve Yıldırım Önal içkiye olan aşın düşkünlüğü yüzünden oyunları yanda bırakmazsa...Yıllar sonra patron olan ve halen Adana'da Tahta Çanaklar'ı temsil eden Yıldırım Önal'ın kadrosu oldukça kuvvetli. İçinde Şehir ve Devlet tiyatrosundan tanıdığımız elemanlar var. Doğu Erkan, Neriman Kaçar, Kenan Işık, Fatoş Sayın, Aktan Doğrar, Macit Folordun, Erkan Akın, ve Yücel Bener, Yıldırım Önal'ın yeni topluluğunda bir araya gelmişler.

Adana’da, «Tahta Çanaklar» ın ilk temsil edildiği gece kendisiyle konuştuğumuz Yıldırım Önal, patron olmanın sevinci içindeydi. Şimdiye kadar olup bitenleri unutmuş, üzerine yepyeni bir hava gelmişti:- «Nihayet yıllardan beri arzuladığım şey oldu,» diye söze başladı. «Bundan böyle artık gerçek tiyatro düzenini getirmek için çalışacağım. Bu düzenin kurulmasında şüphesiz seyircilerim büyük rol oynayacaklar. Sanatçı arkadaşlarımızla olan ilişkilerimiz asla patron - artist ilişkisi şeklinde olmayacak. Samimi bir hava içerisinde, gerçek sanatın daha kolay ortaya konduğunu şimdi daha iyi anladım...»

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 5. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir