Yurdaer Doğulu TatildeYurdaer Doğulu, son iki aydır hayli «hızlı» yaşadı. Önce orkestrasını baştan aşağı yeniledi. Yeni orkestrasıyla 15 gün İstanbul'da çalıştıktan sonra Antalya’ya gitti. 13 haziranda ise Antalya'dan Ankara'ya geçti. Oradaki çalışmalarını birkaç güne kadar tamamlayacak, sonra ver elini İngiltere... «İstanbul Gazeteciler Cemiyeti» nin Ankara gemisiyle düzenlediği geziye katılacak olan orkestra, İngiltere’de bir taşla iki kuş vuracak. Hem gezecek, hem de Londra’da plak doldurmak için imkanlar arayacak.- «Önce orkestranın yenilenmesinden başlayalım isterseniz,» daer Doğulu. «Eski arkadaşlarımla, mukavelemizin bitimine 15 oturup konuştum. Kontratı uzatmayacağımı söyledim. Şüphesiz birlikte çalışmaktan memnun olduğum arkadaşlar yok değildi, gidince, diğerleri de durmadı. Buna rağmen 15 gün daha birlikte çalıştık. Bu süre zarfında ben de yeni arkadaşlar bulup, anlaştım. Ve hemen provalara başladım. Hani tiyatroda bir kural vardır: Ne olursa olsun perde açılır. İşte onun gibi eski arkadaşların ayrıldığı akşam, biz de yeni arkadaşlarla sahneye çıktık. Yani yine 'perde açıldı.'»

Yurdaer Doğulu ve arkadaşları her işini «hem ziyaret, hem ticaret» olarak yapmaya alışmış olacaklar ki, Antalya'ya hem çalışmak, hem de dinlenmek için geldiler. Bu arada Yurdaer Doğulu, orkestranın şefi, yani geminin kaptanı olarak kısa zamanda yeni arkadaşlarla İngilizce, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca ve Türkçe 100 şarkılık bir repertuvar yapmış. «Yeni arkadaşlarla ahenkli çalışıyoruz, birbirimizden memnunuz,» diyor.

Orkestra elemanlarını son günlerde en çok üzen şey, Birsen Armağan'ın «allerjisi» olmuş. Genç şarkıcının kulakları ile boynunda bazı kızarıklıklar meydana gelmiş. Hem ağrı, hem de ateş yapıyormuş. Buna rağmen Armağan, her gece sahneye çıkıyor.Tam ayrılırken içlerinden biri, «Yurdaer Doğulu orkestrası yumurtladı. Üç orkestra birden doğurdu,» diye bir espri yaptı. Biz de sizin gibi merak ettik. İşte aldığımız cevap: Ayrılanlardan Rıza Silahlıpoda «Ritm/68» orkestrasını kurmuş, Sadri Alışık’a eşlik ediyor. Diğer dördü (Mustafa İçli, Zafer Çotal. Erdinç Karadal ve Hüner Tunç) yanlarına bir arkadaş daha alıp «Lir 5»'i kurmuşlar. Etti mi iki? Bir de şimdiki orkestra var. Yani, Yurdaer Doğulu, Birsen Armağan, Celal Kara, Aydın Şencan, Ercüment Şencan, Güngör Uygurer, Halil Saçlı ve Tuna Akdemir...

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 26. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir