Anjenette Comer Diyor ki- «Sarı saçlı hanımların birçoğunun, siyah saçlı arkadaşlarına gıpta ettiklerini ve 'Ne iyi senin saçların siyah, bakımı zor olmaz,' dediklerini duymuşumdur. Nedense siyah saçların sarı saçlardan daha az ihtimama muhtaç olduğu sanılır. Bu büyük hatadır, zira her renk saç, aynı derecede ilgi ve bakım ister. Kadın güzelliğinde, zerafetinde birinci derecede rol oynayan saçlarınız ne renk olursa olsun, onlarla daima ilgilenmelisiniz. Rüzgar, güneş, yağmur gibi tabiat olaylarından saçlarınızı büyük bir titizlikle korumanız gerekir. Özellikle güneş ve rüzgar saçları kurutur, soldurur.Genellikle sarışınlar, saçlarına iyi bakarlar, çünkü yukarıda belirttiğimiz gibi onlar açık renk saçların bakıma daha fazla muhtaç olduğu düşüncesindedirler.

Saçlar, üç günde bir yıkanmalı, bol sirkeli suyla çalkalanmalıdır. Kireçli suyun saçların dökülmesine sebep olduğunu parlaklığım kaybettirdiğini de akıldan; çıkarmamalı. Bulunduğunuz yerin suyu kireçliyse, saçlarınızı tatlı içme suyuyla çalkalamalısınız.Akşam yorgun bir halde yatağınıza yatmaya hazırlanırken bir de saç fırçalamak size zor mu geliyor? O halde hemen pikabınıza sevdiğiniz hareketli plaklardan birini koyun. Fırçayı tutan eliniz farkına varmadan müziğin temposuna kendini uyduracak ve siz plağı dinlerken saçlarınızı da fırçalamış olacaksınız. Saçları fırçalarken öne eğilip, fırçayı saç diplerinden yukarı doğru götürerek fırçalamalı. Fırçalama bittikten sonra da bir süre yatağa yüzükoyun, başınız, karyoladan aşağı sarkacak şekilde uzanıp üç dakika öyle kalmalısınız.Saç bakımında önemli bir husus da saçların kuruması meselesidir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra açık havada kurutmaya bakın. Tabii kış ortasında buna imkan olmaz, ama güzel havalarda elinize bir fırsat geçerse bundan hemen faydalanmalısınız.

Saçların şekline gelince: Günün moda saçlarının her saatte her yerde hoşa gidebileceğini düşünmek akılsızlıktır. Yüzünüze çok yakışan bir saç modeli de olsa, daha ziyade gece toplantıları için uygun olacak modelleri gündüz iş saatlerinde kullanmanız doğru olmaz. Gündüz tuvaletleri daha ziyade saçları serbest bırakan, sade tuvaletlerdir. Geceleri ise yüzünüze yakışan topuz ve buklelerle istediğiniz yere gidebilirsiniz.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 25. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir