Elvis Presley Sinatra’ların Gölgesine Sığındı
Bundan altı yıl önce biri çıkıp da Frank Sinatra‘ya «Hayatta en büyük düşmanın kim?» diye sorsaydı, mutlaka «Elvis Presley» cevabını alırdı. Aynı şekilde Elvis Presley‘e de en büyük düşmanının kim olduğu sorulsaydı, o da hiç düşünmeden «Frank Sinatra» cevabını verirdi… Müzik dünyasının bu iki şöhreti arasındaki düşmanlık ailevî bir sebebe dayanmıyordu. Frank Sinatra, birkaç gün içinde şöhretini gölgeleyip onu «eski şarkıcılar» sınıfına atıveren Rock ‘n’ Roll kralına tamamen mesleki bakımdan düşman kesilmişti… Ünlü aktör ve şarkıcı düşmanca duygularını gizlemeye de lüzum görmediği için durum çok geçmeden Elvis Presley’in de kulağına gitmiş ve tabii o da ağabeysi yerindeki meslektaşına gücenmiş, onunla selamı sabahı kesmişti.

Sinatra ailesinin fertleri de babalarının Elvis Presley'e karşı beslediği nefrete ilgisiz kalamamışlar, sırf babalarını üzmemek için eve Elvis Presley'in plaklarını bile sokmaz olmuşlardı... Fakat bütün bunlara rağmen, Elvis Presley askerlik görevini tamamlayıp Almanya'dan döndükten sonra ona ilk yardım elini uzatan da yine Frank Sinatra oldu... Elvis Presley, Almanya'da askerlik görevini yaparken müzik dünyasında da birçok yenilikler baş göstermiş, Rock 'n' Roll artık eski ilgisini iyiden iyiye kaybetmişti... Bu durumda Elvis'in yapacağı bir tek şey vardı: Birtakım yenilikler yapmak, böylece eski hayranlarını tekrar kazanmak. Genç müzikçi ne yapacağını bilmez bir durumda boyuna karar değiştirirken Frank Sinatra, ona parlak bir teklifte bulundu... Elvis Presley, Sinatra'nın kızı Nancy ile bir televizyon programında rol alacaktı... Gerçi Sinatra soyadının gölgesinde ismini devam ettirmek, şöhretini artırmak için çaba sarf etmek Elvis Presley için pek de hoş bir şey değildi ama Presley çaresizlik içindeydi...

Bugün, Elvis Presley'in yıllarca önce Nancy Sinatra ile bir televizyon programına çıktığını hatırlayanların sayısı pek az... Yalnız geçenlerde iki genç sanatçıyı konuşa gülüşe stüdyolardan birinin kapısından girerken görenler, gözlerine inanamadılar.

Elvis Presley, müzikçi olarak şöhretini kaybetmeye yüz tuttuğunu anlayınca işi aktörlüğe dökmeyi kararlaştırmış ve peş peşe de birkaç film çevirmişti. Ancak Elvis'in filmleri konu bakımından da monoton olmaya başlamış, aktör - şarkıcının seyircisi de günden güne azalmaya başlamıştı... Bu durumda Elvis için yapılacak bir tek şey kalıyordu o da kötü gün dostu Sinatra'ların gölgesine sığınmak...

Nancy Sinatra ile Elvis Presley'in beraber film çevirmeye hazırlandıkları haberi yayılınca film seti adeta gazetecilerin yuvası oldu. Muhabirlerden bazıları iki genç şöhretin arasını açıp bir hadise çıkarmak istiyorlardı. Bunun için de önce Nancy'ye gittiler: «Bu filmde Elvis Presley üç şarkı söylüyormuş, size ise sadece bir tek şarkı kalmış. Bu duruma ne dersiniz? Babanızı araya koyup meseleyi kökünden halletmeyi düşünüyor musunuz?»

Nancy Sinatra bu sözlere gülümseyerek şöyle cevap verdi: «Elvis Presley'in sesi benimkinden daha güzel, üstelik tecrübesi de çok fazla. Onun için bu filmde benden daha fazla şarkı söyleyecek, üstelik ben bunda kızılacak, şaşılacak bir şey görmüyorum... Hele babamın bu işlere karışması çok lüzumsuz. Zira Elvis Presley ile film çevirmemizi kararlaştıran, hatta senaryoyu hazırlatıp söyleyeceğimiz şarkıları seçen de o...»Bir başkası da Elvis Presley'e, «Sizin için Sinatra'ların gölgesine sığındı diyorlar. Buna ne buyrulur?» diye sormuştu.

Elvis de bu soruya: «Ben kimsenin gölgesine sığınmadım, fakat Sinatra soyadını taşıyan bir kimseyle rol arkadaşlığı yapmaktan pek memnunum...» cevabını vermişti.

Sinatra'laria Elvis Presley şimdilik pek iyi geçiniyor. Geçenlerde Elvis, bir sette baba olacağını müjdeleyince Nancy Sinatra hemen Elvis Presley ile eşinin şerefine muhteşem bir parti tertipledi. Presley'ler, geç saatlere kadar Sinatra'larla beraber eğlendiler... Böylece müzik dünyasının iki büyük şöhreti Sinatra - Elvis Presley düşmanlığı da maziye karışmış oldu...

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 42. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir