Fikret Hakan Artistler Takımında
Mithatpaşa Stadı lebalep doluydu. Bütün gözler çıkış tüneline dikilmişti. Birden saha içinde koşuşmalar başladı ve tünelin ağzında en önde kaptanları Cihat olduğu halde Fenerbahçe emeklileri gözüktü…

Onlar resim çektirirken stat bir daha dalgalandı. Bu defa başta giyinik olarak elinde bir çiçek buketi taşıyan Necdet Tosun ve onun arkasında takım kaptanı rejisör Memduh Un olmak üzere «artistler takımı» sahaya çıktı.

Cihat’Iı, Taka Naci’li, Boncuk Ömer’li, Dr. Melih’li, Mikro Mustafa’lı Fenerbahçe ile artistler, halen film prodüktörlüğü yapan eski Fenerbahçeli Osman’ın jübilesi için bir araya gelmişlerdi. Artistler sahada şu şekilde dizilmişlerdi:

Fikret Hakan – Sertaç Karan, Erol Batıbeki – Tanju Gürsu, Yılmaz Gündüz, Feyzi Tuna – Kartal Tibet, Önder Somer, Memduh Un, Orhan Günşiray, Necip Tekçe.

Başlama vuruşunu yapan Hülya Koçyiğit, her halde dedikodudan çekinmiş olacak ki, ilk «pası» sert bir şekilde boşluğa yolladı.

Oyunun ilk dakikaları iki tarafın da birbirini denemesiyle geçti. Nihayet 9’uncu dakikada artistler kalesi bir tehlike atlattı. Fikret’in ters çıkışından faydalanan Mikro Mustafa topu boş kaleye yolladıysa da Tanju Gürsu vaktinde yetişerek yüzde yüz golü önledi. 14. dakikada artistler ilk ve son gollerini attılar. Orhan Günşiray, Kartal Tibet’in sağaçıktan biraz sürerek ortaladığı topa hakim olduğu anda ofsayt pozisyonundaydı. Hakem düdüğü çaldı, fakat Günşiray hiç aldırmadan topu sürdü ve Cihat’ın sağından ağlara bıraktı. Tabii gol sayılmadı.

Artistler takımı, 2. devreye, sağbek Süleyman Turan’ı sağaçığa da Kuzey Vargın’ı alarak başladı. Eski Ankaragüçlü ve Fenerbahçeli Yılmaz Gündüz’ün başarıyla tatbik ettiği «ofsayt taktiği» sayesinde ilk dakikalarda Fenerbahçe emeklileri baskılı oynamalarına rağmen gol çıkaramadılar. İkinci devrede kaleci Fikret, Taka Naci’nin ayaklarına plonjon yaparak aldığı topla arkadaşlarının maneviyatını yükseltti.

5. dakikada Önder Somer çıktı ve yerine Yılmaz Duru girdi. 8. dakikada, isabetli paslarıyla dikkati çeken eski Beşiktaşlı Memduh Ün hakemden bir ihtar aldı. 8. dakikada Mikro Mustafa Fikret Hakan’la karşı karşıya kalmasına rağmen topu avuta yollayınca seyirciler dayanamadılar:

– «Artistler Fener takımına Mikro’yu casus sokmuşlar. Mikro bir filimde oynamıştı ya… Bugün bize gol atma, seni jönprömiye oynatırız demişlerdir…»

İkinci devrenin 14’üncü dakikasında maçın tek nizami golü atıldı. Eski Gazhane tarafındaki kaledeki Fikret Hakan 18’in sağ köşesinden kalesine gönderilen sert şutu yakalayamayınca Fenerliler ilk gollerini kazandılar.Yirmişer dakikadan iki devre oynanan maçın son dakikalarında iki taraf oyuncuları da iyice yorulmuşlardı. Buna rağmen son beş dakikada Fenerliler galibiyeti perçinleyecek golü atmak için, artistler ise hiç olmazsa beraberliği kazanmak için gayret sarf ettiler, ama Fikret Hakan’ın ve ikinci devre Fenerbahçe kalesine geçen Fecri Ebcioğlu’nun gerçekten güzel kurtarışları başka bir gole imkân vermedi ve maç 1-0 Fener emeklilerinin galebesiyle son buldu.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 38. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir