Humphrey Bogart ve Ann Sheridan’ın Tahtı

Humphrey Bogart ve Ann Sheridan. Sinema dünyasının unutulmasına imkan olmayan iki şöhreti. Fakat artık ikisinin de filmleri ancak eski filmleri gösteren kenar sinemalarda oynatılıyor, ikisinin de hayat hikayelerine ancak sinema tarihlerinde rastlamak mümkün. Bu iki şöhret, sinema severlerin dünyasından belki de silinip atılmadı ama artık aramızda yaşamadıklarına göre onların sadece eski filmlerini seyretmek, haklarında eskiden yazılmış yazıları okumakla yetinmek zorundayız.

Sinemanın kısık sesli, eli tabancalı, gangsteri Humphrey Bogart, 14 ocak 1957'de boğaz kanserinden hayata gözlerini yummuştu. Elli yedi yaşında ve meslek hayatının en verimli çağında ölen aktörün hatırasının unutulmasına imkan yok. Nitekim geçen yıl, Harvard Üniversitesinde okuyan gençler, 1967'yi Humphrey Bogart yılı ilan ederek onun hatıralarda yaşadığını anlatmak istediler. Bugün sinemada ikinci bir Humphrey Bogart var mı? Tabii ki hayır.

Dünya sinemasında yeri doldurulamayan şöhretlerden biri de Ann Sheridan. O da 20 ocak 1967'de, elli bir yaşında hayata gözlerini kapadı. Asıl adı Clara Lou olan Teksaslı yıldız, önce öğretmen olmak istemiş, fakat bir güzellik yarışmasına girmek, kaderini değiştirmişti. 1933 yılında ilk filmini çevirdikten sonra perdenin sayılı güzel yıldızları arasına girivermişti. Fakat sinemaseverler, Ann Sheridan'a karşı biraz vefasız davranmışlar, birkaç yıl içinde yıldızın filmleri seyrekleşmiş, sinemaseverler de onu unutmuşlardı.Bir zamanlar, Ann Sheridan'ın filmlerini sabırsızlanarak bekleyenler, artık yıldızın adını bile anmaz olmuşlardı... Ann Sheridan böylece unutulmuş sinema artistleri arasına girivermişti. Daha doğrusu öyle olduğu sanılmıştı. Fakat bir zamanların şöhretli yıldızının kansere yakalandığı duyulur duyulmaz, televizyon programlarında Ann Sheridan'ın eski filmleri oynatılmaya başlanmıştı. Onun ölümüyle Hollywood'un altın sayfalarından biri daha kapanmıştır.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 4. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir