Jeanne Moreau Dedikodulara Kulak Asmıyor
Fransız yıldızı Jeanne Moreau’nun yakın erkek arkadaşlarından biri, çok zengin bir aşk hayatı yaşadığı halde, fırtınalardan uzakta olmasını ustaca beceren sanatçıya karşı duyduğu hayranlığı ifade eden bir ses tonuyla şöyle dedi:

– «O, diğer sinema yıldızlarına benzemez… Kendine has öyle bir hayat tarzı vardır ki, en az beyazperdede oynadığı roller kadar heyecan vericidir… Üstelik, dünyanın erkeklerini en çok ürkütebilecek kadın, yine Jeanne’dır. Her şey olup bittikten sonra dahi eski bir aşığı ondan çekinmelidir… Çünkü Moreau durulmak bilmeyen sular gibidir. En beklenmedik bir anda bile yeniden parlayabilir. Etrafını yakıp dökebilir…»


Gerçek hayatında Jeanne Moreau, erkekler tarafından cezbedilen ve erkeklerin de kendisine ümitsizce bağlandıkları bir aşk tanrıçasına benzer. Bir Fransız moda kreatörü, Hollywood‘lu bir aktör, bir Yunanlı balıkçı, bir İngiliz şarkıcısı, çingene bir gitarist… Sonu gelmeyen uzun bir aşıklar listesidir bu… Yaşadığı aşk sona erse dahi, Moreau kimseye küsmez: «Bundan böyle dost olarak kalacağız…», onun elveda niyetine kullandığı sözdür. Aslında onun bu huyunu yermek değil takdir etmek gerekir. Çünkü bu ancak ileri bir hoşgörürlüğün ifadesidir.

Moreau için evlilik de hiç önemli değildir. Önemli olan, aşktır ve o, bu konuda şöyle der: «Hangi çağda olursa olsun, aşkı reddetmek, çılgınlıktır… Ben böyle bir şeyi dün anlamazdım, yarın da anlamayacağımdan yüzde yüz eminim…»


İşte bundan dolayıdır ki, şöhretli yıldızın meslek hayatı, hiç bir zaman özel hayatının önüne geçememiştir. Daima ikisi arasına belirli bir sınır çizgisi çizmesini bilmiş, hangisinin nerede başladığını, nerede bittiğini göstermiştir.

Yıldızın içinde halen üç ayrı insan yaşamaktadır: Kadın, artist ve anne Jeanne Moreau! Hepsi de eşit derecede önemlidir. Onun hayatının can damarını aşk, sanat, ve 16 yaşındaki oğlu teşkil eder. Oğluna olan bağlılığı belki de hiç bir şöhretli yıldızda görülmeyecek derecede sağlam ve samimîdir.


Jeanne Moreau için en büyük eğlence, Jeröme adlı oğluyla St. Tropez yakınlarındaki dağ çiftliğinde beraber olmaktır. Oğlu okula devam ettiği zamanlar, yakın dostları ziyaretine gelir, çiftlikten, havadan, sudan bahsederler. Dostlarının çoğunluğunu aktörler, yazarlar, rejisörler teşkil eder. Çoğu da kendisini silik bir sahne sanatçısı olduğu devirden beri tanıyan kimselerdir. Jeanne Moreau onları anlar, onlar da yıldızı çok iyi anladıkları için, aralarında devamlı bir dostluk havası, aksamadan sürer gider.


Jeanne, Paris’te sadece çalıştığı zamanlar bulunmaktan hoşlanır. Bunun dışında daima çiftliğinde oturur. Çiftliğinden son olarak Londra’ya, «Büyük Katerina» adlı filmde Katerina rolünü oynamak için gitmek üzere ayrılmıştır. Bu filmdeki rol arkadaşı İngiliz aktörü Peter O’Toole, yıldız hakkında şöyle demektedir: «Jeanne Moreau, yorulmak nedir bilmeyen bir işçiden farksızdır. Üstelik, artistlerin çoğunda görülen kıskançlıktan onda eser yoktur. Onun bu iyi huyu yüzünden aktörlerin çoğu Jeanne Moreau ile çalışmayı pek severler.

Jeanne Moreau oğlunun hem annesi, hem de arkadaşıdır. Jerome, annesini çalışırken sette ziyaret etmiştir, ama sinema dünyası ile pek ilgisi yoktur. Annesi de bundan memnundur. Gözleri gururla ışıldayarak, oğlu hakkında da:– «Bilemezsiniz ne kadar mükemmel çocuktur o! Sevimli, cazip ve iyi bir arkadaş…»

Moreau kendisine aşk ve kadın – erkek münasebetleri hakkında fikri sorulduğu zaman da, pek neşelenir:

– «Tabii buna verilecek bütün cevapları bilemem,» der. «Bütün bildiğim, insanoğlunun hayatın tadını çıkara çıkara yaşaması gerektiğidir… Mesela ben, hayatlarının tek heyecan kaynağı olarak sinemaya giden insanlara acırım… Bana gelince, hayatımı sinema salonlarında harcamam. Benim hesabıma yaşayan başkalarını seyretmek yerine, kendi öz hayatımı yaşamayı tercih ederim…»

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 35. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir