Terence Stamp GerçeğiBugün dünya sinemasında geleceğini güvene almış, ismini milyonların hafızalarına yerleştirmiş birkaç genç aktörden biri de, Terence Stamp'tir... Sinemayı kendine meslek seçtiğinden bu yana geçen altı yıl içinde, ancak altı film çevirdiği halde, sinemaseverler bu yakışıklı delikanlıyı öylesine benimsemişlerdir ki, hiç kimse onun sinemada bu kadar yeni olduğuna inanmak istemez.

Terence Stamp'in meslek hayatında en hareketsiz devre, birinci yıldı... Peter Ustinov'un yönettiği «Billy the Budd» filmini çevirdikten sonra stüdyo onunla uzun vadeli bir kontrat imzalamaya yanaşmamış, genç aktörü ileride kullanma ihtimaline karşı, fazla mesuliyet yüklenmeden bir ön anlaşma imzalamakla yetinmişti. Bir süre sonra da Terence Stamp'e ikinci film teklifi gelmişti. Fakat birinci filmiyle, ikinci filminin başlama tarihi arasında bir yıl geçip gidivermiş, genç aktör adayı bu süre içinde hiç bir iş yapmadan oturup beklemişti. Terence Stamp'in 1963 yılında çevirdiği «Term of Trial» (Deneme Devri), Simone Signoret ve Laurence Olivier'nin baş rollerini oynadıkları önemli bir filmdi. Ancak genç aktör adayının payına düşen rol öyle hiç de ahım şahım bir şey değildi.

Bu filmden sonra Terence Stamp filmcilerle ilişkisini kesmek istemiş, hatta bir ara izini bile kaybettirmeye bakmıştı. Ama 1964 yılının sonlarına doğru iyi bir teklif alınca eski düşüncelerinden vaz geçti. Rejisör William Wyler genç aktörü, «The Collector» (Korkunç Koleksiyoncu) filminde başrolde oynatmak istiyordu. Konu genç aktörün pek hoşuna gitmişti. Rolünü iyi oynayabilmek için canla başla çalıştı ve gerçekten de kabiliyetli bir aktör olduğunu bu film ile ispat etti. 1965 yılının Cannes Film Festivalinde yılın en başarılı aktörü seçilmesiyle Terence Stamp'in meslek hayatında çetin bir devre başlamış oluyordu. Genç aktör, armağan kazandıktan sonra biraz değişmişti. Şöhretini devam ettirebilmek için hep «Korkunç Koleksiyoncu» ayarında filmler çevirmeyi arzuluyordu. Böylesini bulmak da tabii çok güçtü. Terence Stamp, bir buçuk yıl hiç film çevirmeden gezdi. Manken Jean Shrimpton ile nişanlandı, ayrıldı.

Terence Stamp'i romantik jön rollerine çıkarmak isteyen filmciler, onun bu türdeki filmlerde oynamaktan zevk almadığını anladıktan sonra ısrardan vaz geçtiler. Yalnız «Far From the Madding Crowd» (Çılgın Kalabalık) isimli filmde yakışıklı bir çavuşu canlandırması teklif edildi. Bu da tam manasıyle bir romantik jön rolü sayılmazdı. Terence Stamp bu filmi tamamladıktan sonra farkına varmadan sinemayı benimsediğin anladı ve kendini sinemaya verdi.

SON MERAKI: MARİHUANA

«Beatnik» neslinin en belli başlı temsilcilerinden biri olan Terence Stamp sinemada şöhret olduktan sonra, durulup oturacağına, tam aksini yapmaya başladı. Tam bir «Beatnik olarak yaşamaya başladı. Bu arada çağımızın uyuşturucu maddesi olan «Marihuana» ya da iyiden iyiye alışmıştı. Yakınları onun tipik bir esrarkeş olduğunu biliyordu. Hayranları da geçenlerde gazetelerden öğrendi. Stamp, geçtiğimiz hafta, California yakınlarındaki Malibu dağlarında, marihuana içerken polis taraf ıdan yakalanmıştı. Yanında kardeşi Christopher ile Amerika'nın ünlü bir sinema dergisinin de müdürü vardı.

Şimdi Hollywood'da herkes aynı şeyi söylüyor... «Bu son olay Terence'in meslek hayatının sonu olabilir...»

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 22. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir