Romen Filmciler İstanbul’daSinema sezonunun sonuna yaklaştığımız şu günlerde, kuruluşundan itibaren sinemaseverlere çağdaş ve klasik filmler sunarak, onların eğitimine büyük destek olan «Türk Sinematek Derneği» tertiplediği «Çağdaş Romanya Sineması Toplu Gösterisi» ile ölü sezon arefesinde sinema piyasasına büyük bir canlılık getirdi.

Geçen yıl Dernek Yönetim Kurulu üyelerinden Tuncan Okan, sinema eleştiricisi Attila Dorsay ve Pervin Par'dan kurulu üç kişilik bir heyet Romanya'yı ziyaret etmiş ve Bükreş'te düzenlenen «Türk filmleri Toplu Gösterisi» münasebetiyle yapılan toplantılarda bulunmuş, Romen sinemacılarıyla tanışmış ve gazetecilerin çeşitli sorularını cevaplandırmışlardı.

Türk Sinematek Derneği'nin buna karşılık olarak 13-20 mayıs tarihleri arasında düzenlediği «Çağdaş Romanya Sineması Toplu Gösterisi» için İstanbul'a gelen üç kişilik Romen heyeti, önce «Sinematek Derneği» merkezinde bir basın toplantısı yaparak, Romanya sineması hakkında çeşitli bilgiler verdiler, sorulanları cevaplandırdılar. Ertesi gün de «Türk Sinematek Derneği» nin kendilerini, Türk sinema sanatçılarıyla tanıştırmak amacıyla tertiplediği kokteylde hazır bulundular. «Canlı - Resim» alanında dünya çapında ün yapmış ve birçok uluslararası armağan kazanmış olan lon Popesco - Gopo, genç Romen sinemasının en güçlü oyuncularından biri olarak isim yapan Felicia Iliescu Chirita ve Romanya Sinemateğinin temsilcisi Alexandre Strachina'dan kurulu heyet, Yapı Endüstri Merkezinin üst katında seçkin bir davetli topluluğu önünde Türk sinema artistleri ile tanıştırıldı.

Kokteylde Yılmaz Güney, Hülya ve Feryal Koçyiğit, Göksel Arsoy, Ahmet Mekin, Muzaffer Tema, Nihat Ziyalan, Pervin Par, Feridun Çölgeçen gibi epey kalabalık bir artist kadrosu hazırdı. Buna karşılık rejisörlerimizden sadece Süreyya Duru kokteyle iltifat etmişti. Türk film prodüktörlerini de Muzaffer Aslan temsil ediyordu. Kokteylin verildiği salonda «Romanya sinemasının kuruluş ve gelişmesini, ve en iyi filmlerini gösteren bir sergi» düzenlenmişti. Davetliler sergiyi gezdikten sonra alt kattaki sinema salonuna indiler. Burada RomanyalI sinemacılar davetlilere takdim edildiler ve Lucian PintiIie'nin «1966 Mar Del Plata» festivalinde iki (İlk yapıt ödülü - Jüri özel ödülü) «Mamia Şenliğinde» bir olmak üzere üç armağan kazanan «Pazar Saat Altıda» adlı filmini takdim ettiler. Ertesi gün Ankara'ya giden heyet «Türk Sinematek Derneği» Ankara şubesi üyelerine de takdim edildiler.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 22. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir