Yıldız Tezcan Avrupa Şampiyonlarına Ziyafet Verdi
Yıldız Tezcan, Hilton Otelinde, 24’üncü Avrupa Serbest Güreş Şampiyonasında Türk takımını teşkil eden güreşçilere geçen hafta bir ziyafet verdi. Bu ziyafete, güreş dünyamızın eski, yeni bütün şöhretleri katılmıştı. Yıldız Tezcan, ziyafet masasında önce şu konuşmayı yaptı:– «Sizlerle bir arada olmanın insana ayrı bir gurur verdiğini şimdi daha iyi hissettim. Türk güreş tarihi, dünyanın sırtım yere getiren büyük pehlivanlarla doludur. Bunun en yakın misali kıymetli hocanız sayın Celal Atik Beydir. önünüzdeki güreşlerde de şeref direğine Türk’ün galibiyet bayrağını çektireceğinize inancım ve imanım var. Böyle şerefli bir günün hatırasını unutmamak için sizlere birer saz hediye ediyorum. İmanı olanın Allah yanındadır. Zaferiniz için dua edeceğim.»


Masadan kalkıldıktan sonra, Yıldız Tezcan’ın tanesini 375 liraya yaptırttığı 9 bağlama sahiplerine verildi. Mehmet Esenceli (52 kiloda), Hasan Sevinç (57), Nihat Kabanlı (63), Seyit Ahmet Ağralı (70), Mahmut Atalay (78), Hasan Güngör (87), Ahmet Ayık (97) ve Gıyasettin Yılmaz (ağır siklet) sazlarını sanatkara teşekkür ederek ve «kilo sırasını bozmadan» aldılar. Dokuzuncu saz, antrenör Celal Atik’e hediye edildi.


Yıldız Tezcan ile Türk Serbest Güreş Milli Takımının güreşçileri ellerinde saz olduğu halde sohbet ettiler. Hemen hepsi bağlama çalmayı biliyordu. Tezcan onların sorularını cevaplandırdı, az bilenlere yardım etti ve birkaç halk türküsü söylendi. Anadolu yaylasından kopup gelen güreşçiler iyice sevinmişti. Hele kahveler içilip karşılıklı türküler, maniler, koşmalar söylenirken bu topluluk bir saz şairleri yarışması yapıyor gibiydi.Teker teker hepsi konuştular:

– «Söz veriyoruz. Yıldız abla; seni ve milletimizi mahcup etmeyeceğiz. Türkiye’ye şampiyonluk getireceğiz» dediler.

Gerçekten üç gün süren güreşler sonunda Türk takımı şampiyon oluyor ve güreşleri Mithatpaşa Stadyumunda seyreden Yıldız Tezcan’ın güzel gözlerinden sevinç yaşları akıyordu…

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 29. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir