Zencilerin Şansı AçıldıBundan çok değil on yıl önce sinemaya meraklı bir zenci delikanlı, ya da zenci genç kız, Hollywood stüdyolarında iş aramaya kalkışsa, hiç bir film şirketi bu hevesli gençle ilgilenmez, hatta stüdyodan içeri girmesine bile belki izin vermezdi. Ancak, Amerika'nın iç savaşıyla ilgili bir film çevrilecekse ya da herhangi bir filmde güneyli bir ailenin yanında köle olarak çalışan bir zenci rolünü oynayacak birine ihtiyaç varsa şirket idarecileri hevesli gençle ilgilenebilirdi.

Son yıllarda ünlü müzikçi Louis Armstrong, Sammy Davis Jr., Mahalia Jackson, Eartha Kitt ve müteveffa Nat King Cole gibi sanatçılar, birkaç filmde rol alabilmişler böylece zenci artist adayları için bir ümit ışığı belirmişti. Daha sonra ise Sidney Poitier'nin Hollywood'a kendini kabul ettirmesi Oscar armağanını kazanması ile zenci sinema meraklılarına Hollywood'a giden yolun kapısı biraz daha aralanmıştı.

İki yıl önce Oscar armağanı kazanmış olan Sidney Poitier bundan bir süre önce gazetecilerle konuşurken, sadece zenci artistlerin rol aldıkları bir film çevirmek için her fedakarlığa katlanmaya hazır olduğunu anlatmıştı. Aktör, Amerika' da yaşayan milyonlarca zencinin kendi ırklarının dertlerini anlatan filmleri sabırsızlıkla beklediklerini de sözlerine eklemişti.

Hele Amerika'daki son karışıklıklardan sonra Hollywood prodüktörleri, zenci artist adaylarına kapılarını biraz daha araladılar. Artık zenci artist adayları için Hollywood'da her türlü imkan var. Film şirketleri, zenci gençlere deneme filmleri çevirtip kabiliyetli olanları kontratla kendilerine bağlıyorlar. Özellikle zenci genç kızlar, Hollywood'da kendilerine kolayca iş bulmaya başladılar. İşte mesela Monica Peterson ile Ena Hartman'ın durumunu inceleyelim:Virginia'da dünyaya gelen Monica betersen güzel sesi sayesinde Avrupa'nın gece kulüplerinde kolayca iş bulmuş ve bu arada Avrupa'da birkaç da filmde rol almıştı. Dean Martin'in sağ kolu olarak bilinen Mack Grey, bu sevimli siyahinin Avrupa'da çevirdiği filmlerden birini seyrettikten sonra genç kızın Fox Film Şirketine alınmasını sağladı. Monica, stüdyonun tiyatro okulunda öğrenimini tamamladıktan sonra baş rollere çıkacak.

Universal Şirketinin zenci artist adaylarından biri olan Ena Hartman'ın çocukluğu pamuk tarlalarında geçmiştir. Annesiyle babasının ayrılmasından sonra evsiz barksız kalan Ena modellik yaparak hayatını kazanmaya başlamış bu arada NBC televizyonunda binbir güçlükle kendine bir iş bulmuştu. Birkaç televizyon programında rol aldıktan sonra filmcilerin de dikkatini çeken Ena Hartman, şimdi Universal Film Şirketi'nin maaşlı artist adaylarından biri olarak geleceğe güven'le bakıyor...Birçok filmde rol alan şarkıcı Diahann Carroll için de şu son günlerde şöhret kapıları iyice açıldı. Bir ara Sidney Poitier ile seviştiği için isminden sık sık söz edilen artist, artık dedikodularla değil de, filmlerde gösterdiği başarıyla dergilerin, gazetelerin sayfaları arasında yer alıyor, kendinden sık sık bahsettiriyor.

Hollywood'da şöhret merdivenlerini hızla tırmanan zenci artist adayları arasında Leslie Uggams ve Diana Ross'u da saymak gerekiyor. Günün birinde bir Zenci artistin seks kraliçeliği payesine yükseldiğini görürseniz hiç şaşmayın... Çünkü zaman öyle bir süratle zenci yıldızların lehine çalışıyor ki...

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 17. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir