Elizabeth Taylor 1967’nin Birincisi

1967 yılı içinde seyrettiğiniz yabancı filmleri şöyle bir hatırlamaya çalışın… Sonra elinize geçen dergilerde, gazetelerde sinema yıldızlarına ait okuduğunuz haberleri gözünüzün önüne getirin. Ve son haftalarını geçirdiğimiz 1967 yılı içinde en çok hangi yıldızlan beğendiğinizi bulmaya çalışın… Fransa’nın ve dünyanın en çok okunan sinema mecmualarından olan ‘Cine Revue’nün okuyucuları arasında tertiplediği bu anket, geçenlerde sonuçlandı. Yüz binleri aşan sinema meraklılarının ankete verdikleri cevaplar, sinema dünyasının bir yıl içinde en fazla sevilen ve beğenilen yirmi kadın artistinin tespit edilmesini sağladı.

Yılın en çok beğenilen yıldızı Elizabeth Taylor... Geçen yıllarda dedikodulu hayatından Ötürü sevilen yıldız listelerinde adı pek seyrek geçen Elizabeth Taylor, bu yıl, çevirdiği filmlerin hepsinde birbirinden başarılı oyunlar çıkardığı ve aynı zamanda örnek bir eş olmayı başardığı için dost, düşman herkesin sevgi ve sempatisini kazandı. Elizabeth Taylor ile listenin ikinci ismi arasındaki rey farkının çokluğu da Elizabeth'in bu erişilmez başarısını bir kat daha artırmaktadır. Geçen yıl Oscar armağanı kazanan yıldızın bu yıl da sinema dünyasının belli başlı armağanlarını kazanacağından artık kimsenin şüphesi yok.

Listenin ikinci şöhreti ise İtalyan yıldızı Claudia Cardinale... «Rocco ve Kardeşleri» filminin şöhrete ulaştırdığı bu İtalyan yıldızının geçtiğimiz yıl içinde önemli filmler çevirdiği söylenemez. Fakat Claudia Cardinale'yi sinemaseverlerin nazarında itibarım yükselten önemli bir sebep vardı: Özel hayatı. Genç kadın, yıllardan beri seviştiği Franco Cristaldi ile resmen evlendikten sonra gayrimeşru bir oğlunun bulunduğunu da açıklamak cesaretini gösterince halkın sevgisini iyiden iyiye kazandı.

Yıllardan beri Almanların «Bambi» sinema armağanım kazanan, dünyanın en güzel kadını, sinemanın en şöhretli yıldızı diye tanıtılan Sophia Loren, bu yılki listede ancak üçüncülüğü alabildi. Tipine ve şöhretine yakışmayacak filmlerde de rol alması bu düşüşün başlıca sebebi...

Fransa'nın bir numaralı yıldızı Brigitte Bardot ise Alman asıllı eşi Gunther Sachs ile diyar diyar dolaşıp, kocasının açtığı modaevinin reklamını yapmaktan başka önemli bir işle uğraşmadığı için bu yıl dördüncülüğe düştü. Brigitte Bardot’u başarılı bir oyuncu, her zaman filmleri büyük kar getiren bir sanatçı olarak tanıyanlar onun da devrinin geçmekte olduğuna bu defa gerçekten inandılar.

«Darling» ve «Dr. Jivago» filmlerinin şöhrete ulaştırdığı Julie Christie ise Oscar armağanı kazandıktan sonra aleyhinde çıkarılan dedikodulara, yürütülen kötü tahminlere rağmen yıllanmış meslektaşları arasında listede beşinci sırayı almayı başardı. Julie Christie'den sonra listede altıncı sırayı Fransız sinemasının orta yaşlı yıldızı Michele Morgan işgal etmekte. Yıldızın unutulmaya yüz tutmuşken birdenbire parlayıvermesinin sebebini televizyon programlarına hamledenler çoğunlukta. 1967 yılı içinde dünya televizyon programlarında Michele Morgan’ın eski filmlerinin sık sık gösterilmesi, Michele Morgan hayranlığını 1967'de şaşılacak derecede artırıverdi.

Menajeriyle evlenip düğün günü reklam uğruna akla hayale gelmez pozlarda fotoğraf çektiren Raquel Welch'in de bu çabalan boşa gitmemişe benzer. Beyazperdede yeni ve değişik yüzler görmekten hoşlanan sinema seyircileri, Raquel Welch'e de bir hayli oy verip onu yedinci yapmışlar. Fakat Raquel'den önce değişik tipiyle şöhrete ulaşmış olan Ursula Andress’in listede sekizinci olması oyun gücüne dayanmadan değişik tipiyle şöhrete ulaşanların çarçabuk unutuluvereceklerine güzel bir örnek teşkil ediyor. «Cherbourg Şemsiyeleri» filminin başarılı yıldızı Catherine Deneuve de yılın çok beğenilen kadın artistleri arasında dokuzuncu oluverdi. Genç kadın belki üstenin başlarında olmamasına üzülmüştü, ama sinemanın Oscar kazanmış, yıllar yılı göklere çıkarılmış birçok yıldızını geride bırakarak dokuzunculuğu alması bile onun için büyük bir başarıdır. İşte bunun tipik bir örneği de Julie Andrews... İngiliz asıllı yıldız, hepsi birbirinden güzel birçok film çevirdiği halde listede ancak onuncu olabildi.

1967’nin en çok sevilen yıldızlan tespit edilirken ortaya çıkan sonuçlar gerçekten çok şaşırtıcı oldu. Sinemanın sevimli ve kabiliyetli yıldızı Audrey Hepburn, ancak on yedinci olabildiği halde, ismi şu bir, iki yıl içinde duyulabilen Mireille Darc on üçüncü olabilmişti. İsmi şarkı listelerinde de sık sık geçen Doris Day ise on sekizinci sıraya düşmüştü. Ya sinemanın bir numaralı kadın komedyeni olarak şöhret yapan Shirley MacLaine? Listenin ancak son sırasında yer alabilmiş. Yıllar yılı adı sanı sinemada duyulmayan Marie Jose Nat bile ondan daha fazla rey alıp listede on dokuzuncu olmuş. Geçen yıl listelerde adı hiç geçmeyen Jane Fonda'nın bu yıl on dördüncü olması ise genç yıldızın meslek hayatında hızla gelişme kaydettiğine bir işarettir. On birinci Gina Lollobrigida, on ikinci Jeanne Moreau ve on beşinci Michele Mercier için de tehlike çanlarının çalmaya başladığını kabul etmek gerekiyor.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 50. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir